Tiedotteet

Muut tapahtumat ja ilmoitukset

(Yhteensä 37)

Sivu: 1 | 2 | 3 | 4


Vesiliikuntapäivä AaltoAlvarissa 7.2. klo 11-15

Melontanäytökset ja kokeilut
Poolonäytös klo 11.30-11.45
Freestylenäytös klo 12.00-12.15
Retkikajakkikokeilut klo 12.15-12.30
Poolonäytös klo 12.30-12.45
Freestylenäytös klo 13-13.15
Retkikajakkikokeilut klo 13.15-13.45
Freestylenäytös klo 14.00-14.15
Retkikajakkikokeilut klo 14.15-14.45

Retkikajakkikokeilussa on mahdollisuus kokeilla uima-altaassa retkikajakilla melomista.

Vesiliikuntapäivä

Jyväskylän seudun vesiliikuntaseurat yhteistyössä Jyväskylän kaupungin kanssa järjestävät helmikuun alussa lauantaina 7.2.2015 AaltoAlvarissa Avoimen vesiliikuntapäivän, joka liittyy TUL:n Joy Gamesin tapahtumaketjuun, josta lisää tietoa löytyy osoitteesta http://www.tuljoygames.fi. TUL Joy Gamesin ohjelmassa on tarjolla urheilulajeja laidasta laitaan; kilpailuja, kisoja ja lajiesittelyjä.

Avoimen vesiliikuntapäivän ohjelmassa on näytöksiä ja tilaisuudessa on mahdollisuus kokeilla lajeja. Mukana ovat jossakin muodossa uinti, uimahypyt, taitouinti, vesipallo, melonta, vesipelastus, räpyläuinti, kanoottipoolo, triathlon, sukellus, laitesukellus, uppopallo sekä freestylemelonta. Tätä kaikkea pääset kokemaan pelkällä AaltoAlvarin sisäänpääsymaksulla!

Tule mukaan kokeilemaan kuinka kovaa pallo lentää, kulkeeko kajakki ja pysytkö vauhdissa. Jyväskylän seudun vesiliikuntaseurat esittelevät toimintaansa ja näyttävät kuinka vedessä viihdytään. Mukana lajiesittelyjä, ja tilaisuus kokeilla lajeja joita et ehkä ole nähnyt etkä ole koskaan kuullutkaan. Testaa triathlonia, vippaa vesipalloa, kaada kajakki, heitä voltti ja sukella syvyyksiin!

Paikalla on seurojen edustajia ja lajien harrastajia, joten nyt sinulla on oiva tilaisuus tutustua lajeihin, kysellä mikä niissä kiehtoo ja selvittää kuinka juuri sinä voisit harrastaa vesiurheilua. Tule mukaan tapahtumaan ja haasta myös meidät!

Koko tapahtuman ajan järjestetään lasten altaassa Swimming Jyväskylän toimesta vesileikkejä ja temppurataa. Yleisön käyttöön jäävät 50 metrin altaasta radat 1 Š 4 ja lasten altaasta puolet, sekä kylpylän puolelta koskiallas ja enimmäksi aikaa myös aaltoallas. Tapahtuman aikana voit katsoa isolta screeniltä lajeja esitteleviä videoita, näet päivän ohjelman ja seurojen esittelyt.

Päivän päätteeksi voi tulla katsomaan Jyväskylän Saukkojen vesipallo-otteluita AaltoAlvariin, jossa miesten SM-sarjan peli JySa-TU pelataan klo 18.15 alkaen sekä naisten SM-sarjan peli JySa-TU pelataan klo 19.30 alkaen.

Tapahtuman järjestäjät: Delfiinit, Stamina TC, Swimming Jyväskylä, Jyväskylän Saukot ry, Vaajakosken Uimaseura, Meloiloa, Melanvilauttajat, Sprinttitalli ry, Jyväskylän sukeltajat ry sekä Jyväskylän kaupunki

Vesiliikuntapäivä

Vesiliikuntapäivä

Viimeksi päivitetty 4.2.2015 20:07


Jäsenmaksut v. 2015

Uusia maksuja ovat opiskelija-, työtön- ja eläkeläisJM, alennettu käyttömaksu junioreille sekä varustemaksu. Vuoden 2015 jäsenmaksujen eräpäivä on 27.1.2015.

  • Katso maksuohjeet täältä)
  • Viimeksi päivitetty 14.1.2015 20:18


    Uimahallivuorot v.2015 lauantaisin

    Seurallemme on varattu Aaltoalvarin 25 m allas lauantaisin klo 12-13.30, ensimmäinen kerta on nyt 3.1. ja viimeinen kerta on 11.4., poikkeuksena 7.2. ja 14.3.
    - 7.2. on Aaltoalvaria käyttävien vesiliikuntaseurojen yhteinen esittelypäivä klo 11-15, tästä tulee lisätietoa sähköpostilistalle.
    - 14.3. Eräkettu tulee esittelemään melontatuotteitaan, tuolloin on mahdollisuus testata ja tehdä kauppoja. Tästä tulee vielä sähköpostilistalle lisäinfoa tammikuun aikana.

    Mitä maksaa?
    Kurssien hinnat 20 euroa + uimahallimaksu
    Vapaaharjoittelukerrat 4 euroa + uimahallimaksu
    Kurssi- & vapaaharjoittelumaksut seuran tilille, koko kevät kertamaksuna 15.4., uimahallimaksun jokainen maksaa Aaltoalvarin kassalle.

    Kalusto
    Tuenta- & eskimotreenauksiin saamme käyttää Meloiloa-seuran poolokajakkeja, niitä säilytetään ison uima-altaan valvojakopin puoleisessa päädyssä olevassa varastossa.
    Todennäköisesti saamme säilytykseen vain pari kajakkia, eli jos haluat käyttää seuran kajakkia on se noudettava Tuomiojärjven vajalta. Kuljetuksiin voi kysellä apuja muilta tulijoilta.

    Kajakkien & varusteiden pesu ja desinfiointi
    Hallin ulkopuolelta tuotava kalusto on puhdistettava huolellisesti ja desinfioitava, meillä on hallin varastossa tätä varten desinfiointiruisku.
    Melonnan jälkeen kajakit on kuivattava sisältä, ja aukkopeitteet sekö liivit on huuhdeltava, kloorivesi haurastuttaa materiaaleja.

    Ilmoittautumiset sekä kursseille että vapaavuoroille
    Altaaseen sopii 10 puljaajaa kerrallaan, jotenka sekä kursseille että vapaaharjoituksiinkin on ilmoittauduttava etukäteen osoitteessa http://melanvilauttajat.nimenhuuto.com. Jos et ole vielä liittynyt nimenhuutoon, niin liittyminen onnistuu tästä http://melanvilauttajat.nimenhuuto.com/public_join?pass=tftfka. Jos vapaavuoroilla on ruuhkaa, niin pyrimme tasaamaan osallistumiskerrat niin, että kaikki halukkaat pääsevät kauden aikaan treenaamaan hallissa, eli useimmin käyvät saattavat joutua jollakin kerralla antamaan tilaa harvemmin käyneille.

    Pelastumiskurssi: 17.1.
    - pelastautumistekniikoiden hiomista lämpimässä ja kirkkaassa vedessä
    - kaluston nouto Tuomiojärven vajalta klo 11
    - ilmoittautumiset nimenhuudossa, maks. 10 osallistujaa
    - kurssin hinta 20 euroa + uimahallimaksu

    Eskimokäännöskurssien ajankohta vielä avoinna.
    Muilla kerroilla allas on vapaaharjoittelua varten, ja toki silloinkin voi kysellä vinkkejä kokeneemmilta.

    Muuta:
    HUOM! Altaaseen ei saa pudottautua kajakissa istuen (kaakelien vaurioitumisriski), vaan kajakkiin mennään vedessä.
    Aaltoalvari on kieltänyt urheilushortsien käytön uima-asuina. Normaali uimapuku tai neopreenit käyvät.

    Viimeksi päivitetty 5.1.2015 08:52


    Syyskokus ja kauden päättäjäiset 21.11.2014 klo 18.30

    Tervetuloa Melanvilauttajien syyskokoukseen perjantaina 21.11.2014 klo 18.30 alkaen. Kokous pidetään Kauppalaisseuran kokous- ja saunatiloissa (Väinonkatu 30, 5. kerros).

    Kokouksessa päätetään ensi vuoden toimintasuunnitelmasta ja talousarviosta, valitaan ylimelanvilauttaja kaudelle 2015 sekä johtokunna erovuoroisten jäsenten tilalle kolme uutta johtokunnan jäsentä. Ainakin yksi nykyisistä jäsenistä ei pysty enää jatkamaan, eli jos sinulla on ideoita ja intoa, aikaa homma ei lopulta paljon vie, tulepa mukaan seuratoimintaan ja johtokuntaan!


    Toimitasuunnitelma ja talousarvioesitys ovat jäsenten kommentoitavissa, jos et ole saanut linkkiä tiedostoihin, voit pyytää sen Jarilta: jari.kovanen (at) kotikone.fi.

    P.S. Jos sinulla on kuvia/leffoja, ota ne mukaan levyllä tai muistitikulla, kokoustiloissa ei ole käytössä verkkoa.

    Viimeksi päivitetty 6.11.2014 05:34


    Kanoottipooloa

    Meloiloa kutsuu Melanvilauttajat pooloilemaan kanssaan Kivelänrantaan eli ihan kiven heiton päähän Melanvilauttajien vajasta. Melanvilauttajat ovat tervetulleita pelaamaan kanoottipooloa Meloiloa ry:n jäsenhinnoilla koko kesän. Tarkoituksena on tuoda kahta seuraa lajeineen lähemmäs toisiaan samalla tarjoten molempien seurojen jäsenille laajemman lajivalikoiman.

    Pooloa pelataan maanantaisin ja keskiviikkoisin klo 17 - n. klo 19 Pelin jälkeen saa saunoa mukavassa tunnelmassa Milo:n pari vuotta sitten remontoidussa saunassa. Sauna lämpiää joka treenin päätteeksi. Pooloharjoitukset ja pelit kestävät noin kaksi tuntia osallistujien toiveiden mukaan. Aloitamme aina lämmittelyillä, harjoittelemme erilaisia tekniikoita ja lopuksi pelaamme leikkimielisesti pooloa, jonka tiimellyksessä oppii myös monenlaista kajakinhallintaa. Mukaan tarvitsee uimapuvun, pyyhkeen (ja t-paidan) + vaatetuksen kelin mukaan.

    Maanantain vuorot ovat tarkoitettu kaikille aivan aloittelijoista lähtien. Keskiviikon vuorot ovat hieman edistyneemmille, mikä tarkoittaa sitä että lähinnä kajakinhallinta on jo tuttua.

    Melanvilauttajien jäsenille järjestämme kaksi ilmaista poolokokeilua esim. ma 16.6. ja ke 18.6. Toivomme, että osallistujat ilmoittautuvat etukäteen mukaan, mutta tämä ei ole välttämätöntä.

    - kajakkipoolon jäsenhinnat Melanvilauttajien tai Meloiloa ry:n jäsenille 6e/kerta (norm. 10e)
    - tai 25 euroa /kausi (kaudet: alkukesä, heinäkuu, loppukesä)
    - HUOM! Melanvilauttajille erikseen järjestetyt poolon kokeilukerrat ovat ilmaisia.

    Toivomme, että mahdollisimman moni Melanvilauttaja tulee kokeilemaan tätäkin hauskaa melontalajia. Ilmoittautumiset Milo:n nimenhuudossa.

    Viimeksi päivitetty 10.6.2014 20:38


    Vajatalkoot, huutokauppa, kirpputori ja Wear It Finland 17.5.2014

    onnessa pesee, nimittäin Suomen uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto järjestää 17.5. tapahtuman, jossa on ideana kerätä väkeä yhteen, ja ottaa kuva, jossa kaikilla on pelastusliivit päällä.

    Nythän meillä on loistava tilaisuus kiilata osallistujien kärkeen, koska sattumalta vajatalkoot osuvat samalle päivälle :) Eli molemmissa paikoissa räpsästään jossain vaiheessa ryhmäpotretti, käykäähän kampaajalla! Oikeasti, viimevuotisia tuloksia kun katsoo niin eipä kovin isoja joukkueita ole ollut mukana, meillä on mahdollisuus kiilata kärkeen. Lisätietoa tässä: http://www.suh.fi/tiedotus/wear_it_finland

    VAJATALKOOT siis näin:

    Naattian vaja 17.5. klo 10

    Tuomion vaja 17.5. klo 12

    Molemmissa paikoissa lähinnä siistimistä, ilmoitustaulujen selkeyttämiskuvioita, evävaijereiden uusimisia ja katsotaan muutenkin onko kajakit kunnossa.

    KIRPPUTORI Tuomion vajalla klo 12.00-13.00

    Tuo tarpeettomat melontakamppeesi pelastamaan jonkun toisen kesä!

    HUUTOKAUPPA Tuomion vajalla klo 12.30

    Huutokaupattavaksi päätyi kaksi tuotetta:

    1) Hiilikuituinen kuppimela, pituus 215, lapakulmaa en tullut mitanneeksi. Lähtöhinta 80 euroa.

    Kuva tässä: https://drive.google.com/file/d/0B7VydH1gBSzlY3FXLTM1RThqR1U/edit?pli=1

    2) Wavesport Transformer T2 -freestylekajakki, ilmapusseineen ilman aukkopeittoa, eikä tähän malliin kuuluvat perän ja keulan jatkopalatkaan valitettavasti ole tallessa. Lähtöhinta 40 euroa. Sensation over the nation sanoi ameriikkalainen: http://boatertalk.com/article/article.php?id=137 ja myytävänä olevan volttikoneen kuva on tässä: https://drive.google.com/file/d/0B7VydH1gBSzlV2dzaXNlM245X1U/edit?usp=sharing

    Molemmat kamppeet myydään siinä kunnossa kun ovat. Tarjouksia voi laittaa minulle sähköpostilla, jari.kovanen (at) kotikone.fi. Kerro samalla, paljonko olet enintään valmis maksamaan, pidän sinut kisassa mukana vitosen korotuksilla niin kauan kuin antamasi limitti riittää ja on tarpeen.

    Tervetuloa, kelit on hyvät ja tarjolla on ylimelanvilauttajan ostamien pahojen voileipäkeksien lisäksi myös kahvia, teetä ja taloudenhotaijan ostamia parempia eväitä. Vai miten se meni.

    Rohkeimmat voivat toki käydä siitä sitten talkoiden päätteeksi myös vesillä :)

    t. Jari


    Viimeksi päivitetty 14.5.2014 16:37


    Kevätkokous 23.4.2014 klo 18.00

    Tervetuloa Melanvilauttajien kevätkokoukseen keskiviikkona 23.4.2014 klo 18.00 alkaen. Kokous pidetään Prontoni-kokoustilassa Sepänkeskuksessa, Kyllikinkatu 1.

    Tarjoilupuolena lähinnä kahvileipäosastoa & kahvia /teetä/mehua. Mahdollisuus keskustella alkavan ulkomelontakauden mieltäpolttavista aiheista, kuten retkikohteista, varustuksesta, kursseista. Lisäksi extrabonuksena katsomme yhdityksemme omistuksessa olevia melontavideoita, mm. Sea Kayak essentials-sarjan tuotoksia, hyödyllisiä knoppeja Tuomiojärven aaltoihin ;)

    Viimeksi päivitetty 9.4.2014 13:37


    Sivu: 1 | 2 | 3 | 4

    RSS

    Ohjeet ja liitto