Tiedotteet

Muut tapahtumat ja ilmoitukset

(Yhteensä 35)

Sivu: 1 | 2 | 3 | 4


Kevätkokous 2016

Melanvilauttajat ry:n jäsenet kutsutaan sääntömääräiseen kevätkokoukseen
26.4. klo 18.00, osoitteessa Monitoimihalli, Kuntoportti 3, 40100 Jyväskylä. Kahvitarjoilu.

KOKOUKSEN ESITYSLISTA
1 Kokouksen avaus
2 Valitaan kokoukselle puheenjohtaja, sihteeri, kaksi pöytäkirjan tarkastajaa ja ääntenlaskijat
3 Todetaan läsnäolijat ja äänioikeutetut jäsenet
4 Todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
5 Esitetään vahvistettavaksi johtokunnan laatima vuosi- ja tilikertomus ja esitetään tilintarkastajien antama lausunto sekä päätetään tilinpäätöksen vahvistamisesta
6 Päätetään tili- ja vastuuvapauden myöntämisestä asianomaisille
7 Käsitellään muut johtokunnan esittämät tai jäsenten 11 Ā§:n mukaisesti vireille panemat asiat.
7.1 Johtokunta esittää kevätkokouksessa käsiteltäväksi ja hyväksyttäväksi syyskokouksessa 2015 ensimmäisen kerran käsitelty ja hyväksytty ehdotus Melanvilauttajat ry:n uusiksi säännöiksi. Mikäli kevätkokous hyväksyy tämän muutosehdotuksen tällaisenaan, lähetetään säännöt edelleen Patentti- ja rekisterihallitukseen hyväksyttäväksi. Sääntöehdotus on nähtävissä: melanvilauttajat.fi/Melanvilauttajat_ry_sääntömuutosehdotus_27112015.pdf
8 Kokouksen päättäminen

Viimeksi päivitetty 12.4.2016 13:07


Uimahallivuorot v. 2016 lauantaisin

HUOM! Kajakkien & varusteiden pesu ja desinfiointi
Hallin ulkopuolelta tuotava kalusto on AINA puhdistettava huolellisesti ja desinfioitava, meillä on hallin varastossa tätä varten desinfiointiruisku. Lattialta on myös siivottava roskat pois jotteivat ne kulkeude uimareiden jaloissa altaaseen.
Melonnan jälkeen kajakit on kuivattava sisältä, ja aukkopeitteet sekö liivit on huuhdeltava, kloorivesi haurastuttaa materiaaleja.

Seurallemme on varattu Aaltoalvarin 25 m allas lauantaisin klo 12-13.30, ensimmäinen kerta on nyt 9.1. ja viimeinen kerta on 9.4., paitsi 6.2. vuoroa ei ole.

Mitä maksaa?
Kurssien hinnat 20 euroa + uimahallimaksu
Vapaaharjoittelukerrat 4 euroa + uimahallimaksu
Kurssi- & vapaaharjoittelumaksut seuran tilille, koko kevät kertamaksuna 15.4., uimahallimaksun jokainen maksaa Aaltoalvarin kassalle.

Kalusto
Todennäköisesti saamme säilytykseen vain pari kajakkia, eli jos haluat käyttää seuran kajakkia on se noudettava Tuomiojärven vajalta. Kuljetuksiin voi kysellä apuja muilta tulijoilta.

Ilmoittautumiset sekä kursseille että vapaavuoroille
Altaaseen sopii 10 puljaajaa kerrallaan, jotenka sekä kursseille että vapaaharjoituksiinkin on ilmoittauduttava etukäteen osoitteessa http://melanvilauttajat.nimenhuuto.com. Jos et ole vielä liittynyt nimenhuutoon, niin liittyminen onnistuu tästä http://melanvilauttajat.nimenhuuto.com/public_join?pass=tftfka. Jos vapaavuoroilla on ruuhkaa, niin pyrimme tasaamaan osallistumiskerrat niin, että kaikki halukkaat pääsevät kauden aikaan treenaamaan hallissa, eli useimmin käyvät saattavat joutua jollakin kerralla antamaan tilaa harvemmin käyneille.

Eskimokäännöskurssi 23.1.
- ilmoittautumiset nimenhuudossa, maks. 10 osallistujaa
- tarkempi kurssi-info vielä tulossa
- kurssin hinta 20 euroa + uimahallimaksu

Muuta:
HUOM! Altaaseen ei saa pudottautua kajakissa istuen (kaakelien vaurioitumisriski), vaan kajakkiin mennään vedessä.
Aaltoalvari on kieltänyt urheilushortsien käytön uima-asuina. Normaali uimapuku tai neopreenit käyvät.

Viimeksi päivitetty 11.2.2016 17:17


MeVin ja JYPSin yhteinen sählyvuoro

Meillä on Jyväskylän pyöräilyseuran kanssa yhteinen sählyvuoro, tarkemmat tiedot tässä.


Viimeksi päivitetty 26.11.2015 11:42


Syyskokous ja kauden päättäjäiset 27.11.2015 klo 18.00

Tervetuloa Melanvilauttajien syyskokoukseen perjantaina 27.11.2015 klo 18.00 alkaen. Kokous pidetään Kansalaistoiminnankeskus Mataran takkahuoneessa, Matarankatu 4, Jyväskylä.

Kokouksessa päätetään ensi vuoden toimintasuunnitelmasta ja talousarviosta, valitaan seuran puheenjohtaja kaudelle 2015 sekä johtokunnan erovuoroisten jäsenten tilalle kolme uutta johtokunnan jäsentä.


Toimintasuunnitelma ja talousarvio annetaan kommentointia varten nähtäväksi noin kaksi viikkoa ennen kokousta.

P.S. Jos sinulla on kuvia/leffoja, ota ne mukaan levyllä tai muistitikulla, kokoustiloissa ei ole käytössä verkkoa.

Viimeksi päivitetty 13.10.2015 18:49


Melanvilauttajien Boatercross-mestaruuskilpailut melottiin 5.9.2015

Seuran boatercross-mestaruudet ratkottiin lauantaina Kapeenkoskella. Sen verran sopuisaa sakkia meillä on että finaalit päätettiin meloa 5-6 hengen laskuina jotta kaikki pääsevät mitalitaistoihin, miesten sarja tosin jaettiin semifinaaleilla A- ja B-finaaliin. Ja kuten aina crossikisoissa, nytkään ei kannattanut tuudittautua hyvään tulokseen aikalaskuissa, vaan kun kisa eteni niin kaikilla linjat tiukkenivat ja ykkösportille tullessa piti ollakin tarkkana sekä omista että muiden laskulinjoista jottei portti lipsahda pitkäksi.

Tulokset:
Miehet:
1 Aapo Halonen
2 Tommi Lyttinen
3 Vili Volotinen

Naiset:
1 Hanna Jäntti
2 Sanna Kauppinen
3 Sanna Stolze

V. 2012 tai myöhemmin aloittaneet
1 Ville Eronen
2 Sanna Stolze
3 Kimmo Kontkanen

Täydellinen tuloslista on tässä:
ja aikalaskujen tulokset tässä:


Viimeksi päivitetty 7.9.2015 05:50


Melanvilauttajien Boatercross-mestaruuskilpailut 5.9.2015

Melanvilauttajien Boatercross-mestaruuskilpailut 5.9.2015
Tervetuloa seuran sisäisiin mestaruuskilpailuihin! Paikkana on Luijankoski Kapeella, radan pituus noin 100 m ja siinä on kaksi koskettavaa tai kierrettävää poijua. Kello 15 aloitetaan aikalaskuilla eli jokainen meloo radan yksin kelloa vastaan. Klo 16 alkaa sitten varsinainen kilpailu, joka käydään Suomen melonta- ja soutuliiton Boatercrossin teknisten kilpailusääntöjen mukaan, löytyvät täältä: http://www.melontajasoutuliitto.fi/kilpailu/saannot-ja-ohjeet/

Sarjat:
M: Miehet yleinen
M35: Miehet yli 35-v.
N: Naiset yleinen
S: Sekasarja v. 2012 tai myöhemmin koskimelonnan aloittaneille

Kilpailija voi kilpailla useammassa sarjassa ja sarja melotaan mikäli siihen on ilmoittautunut vähintään kolme osallistujaa. Kilpailun johtajana toimii Jari Kovanen, tuomarointi hoidetaan laskijoiden kesken vuorotellen. Seura ei ole vakuuttanut osallistujia.

Ilmoittautumiset 4.9. mennessä jari.kovanen@kotikone.fi, mainitse ilmoittautuessasi ne sarjat, joihin osallistut.

t. Jari


Viimeksi päivitetty 13.8.2015 19:09


Melanvilauttajien 30-v-kemut Kapeenkoskella 5.9.

Ilmoittautumiset 30.8. mennessä tekstiviestillä Jarille, 0503003868.

klo 15
- tuentaklinikka: vinkkejä ja tekniikoita pystyssä pysymiseen kiperissä tilanteissa, alatuki + ylätukitreeniä. Varaudu kastumiseen eli vaihtovaatteet matkaan. - halukkaat voivat tehdä lenkin Kuhnamolle tai Vatianjärvelle - boatercross-kilpailujen aikalaskut klo 16
- Melanvilauttajien boatercross-mestaruuskilpailut Luijankoskessa. Kaikessa yksinkertaisuudessaan neljä melojaa laskee yhtä aikaa radan, ja ensimmäisenä maaliin tullut on voittaja. Yleisöystävällinen laji, vauhdikasta menoa ja yllättäviä tilanteita tarjolla. Sarjat: miehet yleinen, naiset yleinen, sekasarja kaikille alle 3 vuotta meloneille. Kilpailukutsu löytyy täältä
Kisojen jälkeen halukkaat voivat kokeilla koskenlaskua.

klo 18
ruokailu, tilaa 50 ensimmäiselle

  • maissikuorutettua broileria
  • perunaa ja riisiä
  • lämpimiä kasviksia
  • salaattipöytä
  • leivät, levitteet
  • kotikalja, maito, vesi, puna-/valkoviini/olut
  • jälkiruoka + kahvi, tee

- savusauna illalla

illalla jossain välissä
- kaikille ohjattu tärinäterapia, jolla saat kehosta jännitteet pois. Ja mistäs tässä on kyse? Katsopa tämä linkki:

loppuilta
- illanvietto laavulla, ottakaapa soittopelejä mukaan, laavun vieressä telttailuun sopiva nurmikenttä eli paikalle voi jäädä yöksi ja jatkaa aktiviteetteja aamulla.

Molemmat trailerit tarvittaessa käytettävissä kaluston kuljetuksiin jos haluat osallistua vesiaktiviteetteihin joko omalla tai seuran kalustolla. Tuolla ilmoittautumisen yhteydessä kysellään myös kyytiasioita, eli pyritään järjestämään sopivat kimppakyydit.
Ja osoitehan Kapeenkoskelle on Kapeenkoskentie 105, 44100 Äänekoski, mutta kimppakyytikuviot lähtevät Jyväskylästä.

Hinta: 15 euroa vain jäsenille, maksettuna seuran tilille FI7646002220062212.


Terveisin johtokunta

Viimeksi päivitetty 30.8.2015 07:41


Kevätkokous 2015

Melanvilauttajat ry: kevätkokous pidetään
keskiviikkona 22.4.2015 kello 18.00
Kansalaistoiminnankeskus Mataran Talvikki-kokoustilassa, Matarankatu 6.
Esityslista tästä linkistä..

Viimeksi päivitetty 9.4.2015 07:29


Vesiliikuntapäivä AaltoAlvarissa 7.2. klo 11-15

Melontanäytökset ja kokeilut
Poolonäytös klo 11.30-11.45
Freestylenäytös klo 12.00-12.15
Retkikajakkikokeilut klo 12.15-12.30
Poolonäytös klo 12.30-12.45
Freestylenäytös klo 13-13.15
Retkikajakkikokeilut klo 13.15-13.45
Freestylenäytös klo 14.00-14.15
Retkikajakkikokeilut klo 14.15-14.45

Retkikajakkikokeilussa on mahdollisuus kokeilla uima-altaassa retkikajakilla melomista.

Vesiliikuntapäivä

Jyväskylän seudun vesiliikuntaseurat yhteistyössä Jyväskylän kaupungin kanssa järjestävät helmikuun alussa lauantaina 7.2.2015 AaltoAlvarissa Avoimen vesiliikuntapäivän, joka liittyy TUL:n Joy Gamesin tapahtumaketjuun, josta lisää tietoa löytyy osoitteesta http://www.tuljoygames.fi. TUL Joy Gamesin ohjelmassa on tarjolla urheilulajeja laidasta laitaan; kilpailuja, kisoja ja lajiesittelyjä.

Avoimen vesiliikuntapäivän ohjelmassa on näytöksiä ja tilaisuudessa on mahdollisuus kokeilla lajeja. Mukana ovat jossakin muodossa uinti, uimahypyt, taitouinti, vesipallo, melonta, vesipelastus, räpyläuinti, kanoottipoolo, triathlon, sukellus, laitesukellus, uppopallo sekä freestylemelonta. Tätä kaikkea pääset kokemaan pelkällä AaltoAlvarin sisäänpääsymaksulla!

Tule mukaan kokeilemaan kuinka kovaa pallo lentää, kulkeeko kajakki ja pysytkö vauhdissa. Jyväskylän seudun vesiliikuntaseurat esittelevät toimintaansa ja näyttävät kuinka vedessä viihdytään. Mukana lajiesittelyjä, ja tilaisuus kokeilla lajeja joita et ehkä ole nähnyt etkä ole koskaan kuullutkaan. Testaa triathlonia, vippaa vesipalloa, kaada kajakki, heitä voltti ja sukella syvyyksiin!

Paikalla on seurojen edustajia ja lajien harrastajia, joten nyt sinulla on oiva tilaisuus tutustua lajeihin, kysellä mikä niissä kiehtoo ja selvittää kuinka juuri sinä voisit harrastaa vesiurheilua. Tule mukaan tapahtumaan ja haasta myös meidät!

Koko tapahtuman ajan järjestetään lasten altaassa Swimming Jyväskylän toimesta vesileikkejä ja temppurataa. Yleisön käyttöön jäävät 50 metrin altaasta radat 1 Š 4 ja lasten altaasta puolet, sekä kylpylän puolelta koskiallas ja enimmäksi aikaa myös aaltoallas. Tapahtuman aikana voit katsoa isolta screeniltä lajeja esitteleviä videoita, näet päivän ohjelman ja seurojen esittelyt.

Päivän päätteeksi voi tulla katsomaan Jyväskylän Saukkojen vesipallo-otteluita AaltoAlvariin, jossa miesten SM-sarjan peli JySa-TU pelataan klo 18.15 alkaen sekä naisten SM-sarjan peli JySa-TU pelataan klo 19.30 alkaen.

Tapahtuman järjestäjät: Delfiinit, Stamina TC, Swimming Jyväskylä, Jyväskylän Saukot ry, Vaajakosken Uimaseura, Meloiloa, Melanvilauttajat, Sprinttitalli ry, Jyväskylän sukeltajat ry sekä Jyväskylän kaupunki

Vesiliikuntapäivä

Vesiliikuntapäivä

Viimeksi päivitetty 4.2.2015 20:07


Jäsenmaksut v. 2015

Uusia maksuja ovat opiskelija-, työtön- ja eläkeläisJM, alennettu käyttömaksu junioreille sekä varustemaksu. Vuoden 2015 jäsenmaksujen eräpäivä on 27.1.2015.

  • Katso maksuohjeet täältä)
  • Viimeksi päivitetty 14.1.2015 20:18


    Sivu: 1 | 2 | 3 | 4

    RSS

    Ohjeet ja liitto