Tiedotteet

Muut tapahtumat ja ilmoitukset

(Yhteensä 1)


Vesiliikuntapäivä AaltoAlvarissa 7.2. klo 11-15

Melontanäytökset ja kokeilut
Poolonäytös klo 11.30-11.45
Freestylenäytös klo 12.00-12.15
Retkikajakkikokeilut klo 12.15-12.30
Poolonäytös klo 12.30-12.45
Freestylenäytös klo 13-13.15
Retkikajakkikokeilut klo 13.15-13.45
Freestylenäytös klo 14.00-14.15
Retkikajakkikokeilut klo 14.15-14.45

Retkikajakkikokeilussa on mahdollisuus kokeilla uima-altaassa retkikajakilla melomista.

Vesiliikuntapäivä

Jyväskylän seudun vesiliikuntaseurat yhteistyössä Jyväskylän kaupungin kanssa järjestävät helmikuun alussa lauantaina 7.2.2015 AaltoAlvarissa Avoimen vesiliikuntapäivän, joka liittyy TUL:n Joy Gamesin tapahtumaketjuun, josta lisää tietoa löytyy osoitteesta http://www.tuljoygames.fi. TUL Joy Gamesin ohjelmassa on tarjolla urheilulajeja laidasta laitaan; kilpailuja, kisoja ja lajiesittelyjä.

Avoimen vesiliikuntapäivän ohjelmassa on näytöksiä ja tilaisuudessa on mahdollisuus kokeilla lajeja. Mukana ovat jossakin muodossa uinti, uimahypyt, taitouinti, vesipallo, melonta, vesipelastus, räpyläuinti, kanoottipoolo, triathlon, sukellus, laitesukellus, uppopallo sekä freestylemelonta. Tätä kaikkea pääset kokemaan pelkällä AaltoAlvarin sisäänpääsymaksulla!

Tule mukaan kokeilemaan kuinka kovaa pallo lentää, kulkeeko kajakki ja pysytkö vauhdissa. Jyväskylän seudun vesiliikuntaseurat esittelevät toimintaansa ja näyttävät kuinka vedessä viihdytään. Mukana lajiesittelyjä, ja tilaisuus kokeilla lajeja joita et ehkä ole nähnyt etkä ole koskaan kuullutkaan. Testaa triathlonia, vippaa vesipalloa, kaada kajakki, heitä voltti ja sukella syvyyksiin!

Paikalla on seurojen edustajia ja lajien harrastajia, joten nyt sinulla on oiva tilaisuus tutustua lajeihin, kysellä mikä niissä kiehtoo ja selvittää kuinka juuri sinä voisit harrastaa vesiurheilua. Tule mukaan tapahtumaan ja haasta myös meidät!

Koko tapahtuman ajan järjestetään lasten altaassa Swimming Jyväskylän toimesta vesileikkejä ja temppurataa. Yleisön käyttöön jäävät 50 metrin altaasta radat 1 4 ja lasten altaasta puolet, sekä kylpylän puolelta koskiallas ja enimmäksi aikaa myös aaltoallas. Tapahtuman aikana voit katsoa isolta screeniltä lajeja esitteleviä videoita, näet päivän ohjelman ja seurojen esittelyt.

Päivän päätteeksi voi tulla katsomaan Jyväskylän Saukkojen vesipallo-otteluita AaltoAlvariin, jossa miesten SM-sarjan peli JySa-TU pelataan klo 18.15 alkaen sekä naisten SM-sarjan peli JySa-TU pelataan klo 19.30 alkaen.

Tapahtuman järjestäjät: Delfiinit, Stamina TC, Swimming Jyväskylä, Jyväskylän Saukot ry, Vaajakosken Uimaseura, Meloiloa, Melanvilauttajat, Sprinttitalli ry, Jyväskylän sukeltajat ry sekä Jyväskylän kaupunki

Vesiliikuntapäivä

Vesiliikuntapäivä

Viimeksi päivitetty 4.2.2015 20:07


RSS

Ohjeet ja liitto