Tiedotteet

Kaikki tiedotteet

(Yhteensä 62)

Sivu: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7


Syyskokous ja kauden päättäjäiset 27.11.2015 klo 18.00

Tervetuloa Melanvilauttajien syyskokoukseen perjantaina 27.11.2015 klo 18.00 alkaen. Kokous pidetään Kansalaistoiminnankeskus Mataran takkahuoneessa, Matarankatu 4, Jyväskylä.

Kokouksessa päätetään ensi vuoden toimintasuunnitelmasta ja talousarviosta, valitaan seuran puheenjohtaja kaudelle 2015 sekä johtokunnan erovuoroisten jäsenten tilalle kolme uutta johtokunnan jäsentä.


Toimintasuunnitelma ja talousarvio annetaan kommentointia varten nähtäväksi noin kaksi viikkoa ennen kokousta.

P.S. Jos sinulla on kuvia/leffoja, ota ne mukaan levyllä tai muistitikulla, kokoustiloissa ei ole käytössä verkkoa.

Viimeksi päivitetty 13.10.2015 18:49


Melanvilauttajien Boatercross-mestaruuskilpailut melottiin 5.9.2015

Seuran boatercross-mestaruudet ratkottiin lauantaina Kapeenkoskella. Sen verran sopuisaa sakkia meillä on että finaalit päätettiin meloa 5-6 hengen laskuina jotta kaikki pääsevät mitalitaistoihin, miesten sarja tosin jaettiin semifinaaleilla A- ja B-finaaliin. Ja kuten aina crossikisoissa, nytkään ei kannattanut tuudittautua hyvään tulokseen aikalaskuissa, vaan kun kisa eteni niin kaikilla linjat tiukkenivat ja ykkösportille tullessa piti ollakin tarkkana sekä omista että muiden laskulinjoista jottei portti lipsahda pitkäksi.

Tulokset:
Miehet:
1 Aapo Halonen
2 Tommi Lyttinen
3 Vili Volotinen

Naiset:
1 Hanna Jäntti
2 Sanna Kauppinen
3 Sanna Stolze

V. 2012 tai myöhemmin aloittaneet
1 Ville Eronen
2 Sanna Stolze
3 Kimmo Kontkanen

Täydellinen tuloslista on tässä:
ja aikalaskujen tulokset tässä:


Viimeksi päivitetty 7.9.2015 05:50


Melanvilauttajien Boatercross-mestaruuskilpailut 5.9.2015

Melanvilauttajien Boatercross-mestaruuskilpailut 5.9.2015
Tervetuloa seuran sisäisiin mestaruuskilpailuihin! Paikkana on Luijankoski Kapeella, radan pituus noin 100 m ja siinä on kaksi koskettavaa tai kierrettävää poijua. Kello 15 aloitetaan aikalaskuilla eli jokainen meloo radan yksin kelloa vastaan. Klo 16 alkaa sitten varsinainen kilpailu, joka käydään Suomen melonta- ja soutuliiton Boatercrossin teknisten kilpailusääntöjen mukaan, löytyvät täältä: http://www.melontajasoutuliitto.fi/kilpailu/saannot-ja-ohjeet/

Sarjat:
M: Miehet yleinen
M35: Miehet yli 35-v.
N: Naiset yleinen
S: Sekasarja v. 2012 tai myöhemmin koskimelonnan aloittaneille

Kilpailija voi kilpailla useammassa sarjassa ja sarja melotaan mikäli siihen on ilmoittautunut vähintään kolme osallistujaa. Kilpailun johtajana toimii Jari Kovanen, tuomarointi hoidetaan laskijoiden kesken vuorotellen. Seura ei ole vakuuttanut osallistujia.

Ilmoittautumiset 4.9. mennessä jari.kovanen@kotikone.fi, mainitse ilmoittautuessasi ne sarjat, joihin osallistut.

t. Jari


Viimeksi päivitetty 13.8.2015 19:09


Melanvilauttajien 30-v-kemut Kapeenkoskella 5.9.

Ilmoittautumiset 30.8. mennessä tekstiviestillä Jarille, 0503003868.

klo 15
- tuentaklinikka: vinkkejä ja tekniikoita pystyssä pysymiseen kiperissä tilanteissa, alatuki + ylätukitreeniä. Varaudu kastumiseen eli vaihtovaatteet matkaan. - halukkaat voivat tehdä lenkin Kuhnamolle tai Vatianjärvelle - boatercross-kilpailujen aikalaskut klo 16
- Melanvilauttajien boatercross-mestaruuskilpailut Luijankoskessa. Kaikessa yksinkertaisuudessaan neljä melojaa laskee yhtä aikaa radan, ja ensimmäisenä maaliin tullut on voittaja. Yleisöystävällinen laji, vauhdikasta menoa ja yllättäviä tilanteita tarjolla. Sarjat: miehet yleinen, naiset yleinen, sekasarja kaikille alle 3 vuotta meloneille. Kilpailukutsu löytyy täältä
Kisojen jälkeen halukkaat voivat kokeilla koskenlaskua.

klo 18
ruokailu, tilaa 50 ensimmäiselle

  • maissikuorutettua broileria
  • perunaa ja riisiä
  • lämpimiä kasviksia
  • salaattipöytä
  • leivät, levitteet
  • kotikalja, maito, vesi, puna-/valkoviini/olut
  • jälkiruoka + kahvi, tee

- savusauna illalla

illalla jossain välissä
- kaikille ohjattu tärinäterapia, jolla saat kehosta jännitteet pois. Ja mistäs tässä on kyse? Katsopa tämä linkki:

loppuilta
- illanvietto laavulla, ottakaapa soittopelejä mukaan, laavun vieressä telttailuun sopiva nurmikenttä eli paikalle voi jäädä yöksi ja jatkaa aktiviteetteja aamulla.

Molemmat trailerit tarvittaessa käytettävissä kaluston kuljetuksiin jos haluat osallistua vesiaktiviteetteihin joko omalla tai seuran kalustolla. Tuolla ilmoittautumisen yhteydessä kysellään myös kyytiasioita, eli pyritään järjestämään sopivat kimppakyydit.
Ja osoitehan Kapeenkoskelle on Kapeenkoskentie 105, 44100 Äänekoski, mutta kimppakyytikuviot lähtevät Jyväskylästä.

Hinta: 15 euroa vain jäsenille, maksettuna seuran tilille FI7646002220062212.


Terveisin johtokunta

Viimeksi päivitetty 30.8.2015 07:41


Kevätkokous 2015

Melanvilauttajat ry: kevätkokous pidetään
keskiviikkona 22.4.2015 kello 18.00
Kansalaistoiminnankeskus Mataran Talvikki-kokoustilassa, Matarankatu 6.
Esityslista tästä linkistä..

Viimeksi päivitetty 9.4.2015 07:29


Koskimelonnan alkeiskurssi la-su 6.-7.6.2015

Kurssi on täynnä.

Tervetuloa koskimelonnan alkeiskurssille. Viikonloppukurssilla käydään melomassa Saarijärvellä Heijostenkoskilla ja Äänekoskella Kapeenkoskella. Kurssilla ei keskitytä pelkästään "kosken laskemiseen", vaan tehtävillä harjoitteilla annetaan valmiuksia hauskaan, monipuoliseen ja turvalliseen koskissa liikkumiseen. Koskimelontataidoista on hyötyä myös aallokkomelonnassa merellä ja järvellä, sekä jokimelonnassa.

Lauantai 6.6.
- kokoontuminen Tuomiojärven vajalla klo 8
- kohteena Heijostenkosket Saarijärvellä
- ruokailu omilla eväillä maastossa
- takaisin Jyväskylässä noin klo 19

Sunnuntai 7.6.
- kokoontuminen Tuomiojärven vajalla klo 9
- kohteena Kapeenkosket Äänekoskella
- ruokailu omilla eväillä maastossa
- takaisin Jyväskylässä noin klo 16
Vesillä ollaan yhteensä noin 8 tuntia, teoriaopetus tulee muun toiminnan ohessa.

Muuta:
- Hinta Mevin jäsenille 100 euroa/hlö, muille 130 euroa.
- Osallistumisen ehdoton edellytys on uimataito.
- Eskimokäännöstä ei tarvitse osata, sen tekemiseen toki tulee runsaasti hyviä tilaisuuksia.
- Alle 18-vuotiailta vanhempien lupa.
- Seura ei ole vakuuttanut osallistujia.
- Nenänipsu ja märkäpuku ovat ihan hyviä varusteita, eivät välttämättömiä. Muutamia märkäpukuja löytyy seuralta.
- Kalustoa ei tarvitse erikseen varata, kaikki seuran koskarit ovat tuolloin kurssikäytössä
- Kurssille otetaan ilmoittautumisjärjestyksessä 10 ensimmäistä.

Kurssin ohjaa melontaohjaaja Jari Kovanen apunaan kokeneita koskimelojia.
Lisätetoja Jarilta, puh. 050 3003868

Viimeksi päivitetty 1.6.2015 07:32


Merimelontaretki Bengtskärin majakkasaarelle ti-pe 23.6 - 26.6.2015

MeVi järjestää merimelontaretken Bengtskärin majakkasaarelle kesäkuussa.

Bengtskärin majakka sijaitsee Suomenlahden edustalla, 25 kilometriä Hangosta lounaaseen. Majakka on pohjoismaiden korkein majakka ja se kohoaa 52 metriä merenpinnan yläpuolelle. Majakka sijaitsee Saaristomeren uloimmalla luodolla Pohjoisen Itämeren itäosassa. Saari kuuluu Turunmaan saaristoon ja se on Suomen eteläisin asuttu paikka. Lähin saaristokylä Rosala sijaitsee Bengtskäristä 18 kilometriä pohjoiseen.
Retken vetävät melontaohjaajat Pentti Mattila ja Kaija Kettunen-Mattila. Melontaretki soveltuu melontakokemusta omaaville melojille, retkivauhti säädetään sopivaksi osallistujien ja sääolojen mukaan. Retkellä yövytään teltoissa.
Bengtskärille melottaessa viimeiset 10 km on avointa merta, jossa on joitakin pieniä kallioluotoja. Huonossa säässä emme lähde avomeriosuudelle, vaan jäämme retkeilemään saariston suojaan. Retkelle osallistuvilta edellytetään kokemusta aallokossa ja tuulessa melomisesta. Bengtskärin majakkasaaressa yövymme yhden yön.
Melomaan lähdemme Kaxskälan saaren Kasnäsin kylästä, jonne pääsee autolla (ilman lauttayhteyttä). Kasnäsiin on matkaa Jyväskylästä noin 400 km.

Melontavaellukselle mahtuu mukaan 10 henkilöä. Lisätietoja voit kysellä ohjaajilta. Tarkemmat aikataulut ja järjestelyt ilmoitetaan myöhemmin osallistujille. MeVi ei ole vakuuttanut retkelle osallistujia.

Ilmoittautumiset sähköpostitse viimeistään 22.5.2015.

Tervetuloa!
Bengtskärin majakan nettisivut: http://www.bengtskar.fi/
Bengtskärin karttalinkki:
Kasnäsin karttalinkki:

Melontaterveisin
Pentti ja Kaija
pentti.mattila@iki.fi
kaija.kettunen@gmail.com

Viimeksi päivitetty 23.3.2015 19:37


Melonnan peruskurssit kesällä 2015

Kurssi-infot lötyvät täältä:

Viimeksi päivitetty 18.3.2015 19:11


melontavaellus Koloveden kansallispuistoon pe-su 12-14.6.2015

Ohjaajina toimivat Maarit (Mallu) Posio ja Hanna Jäntti. Melontavaellus soveltuu myös aloitteleville ja vähän kokemusta omaaville melojille, retkivauhti säädetään sopivaksi osallistujien tahdin ja sääolojen mukaan. Edelliskesien tapaan, melontavaellukselle lähdetään leppoosin mielin ja pikemminkin luonnontarkkailu ja retkeily kuin kilometrit mielessä. Kolovedellä on huikeita maisemia jylhine rantakallioineen ja puhtaine vesineen. Alueella on myös kalliomaalauksia ja mahdollista nähdä saimaannorppa :)

Edellytykset melontavaellukselle osallistumiseksi
- Olet melanvilauttajien jäsen
- Melonnan peruskurssi käyty tai omaat vastaavat melontataidot
- Jaksat meloa 20 km kokonaisen pv aikana ja 10 km puolikkaana
- Olet harjoitellut pelastautumista veden varasta takaisin kajakkiin (mahdollista harjoitella ennen vaellusta)
- Osaat perusretkeilytaidot (tyyliin asua teltassa ja kokata eräolosuhteissa ruokaa)
- Osaat pakata kajakin tai kysyt tähän ohjaajilta vinkit ennen reissua
- Aiempaa kokemusta melontavaellukselta ei tarvitse olla, saat toki apua ja ohjausta


Paikan päälle mennään Jyväskylästä kimppakyydeillä, jotka järjestellään osallistujien kesken bensakulut jakaen. Viime vuoden hyvän kokemuksen jatkumona pyrimme sopimaan osallistujista ruoka & telttaparit, jotta majoite- ja keitinmäärä pysyisi kohtuullisena. Muutoin ruokajärjestelyt ja varusteet osallistujat hoitavat itse. Lähtö tapahtuu perjantaina aamupäivällä ja paluu sunnuntaina illalla. Päivämatkat ovat suunnitelman mukaan perjantaina noin 10 km, lauantaina 20-22 km ja sunnuntaina noin 10 km. Lisälenkit mahdollisia, mikäli intoa ja jaksamista porukalla riittää. Kolovesi on melko suojaisaa vesistöä, joskin aina on varauduttava säistä johtuviin muutoksiin. Alueella on myös luontopolkuja, joita voimme käydä taapertamassa.
Melontavaellukselle mahtuu mukaan 10 henkilöä. Puolet paikoista on varattu aloitteleville tai ensikertalaisille MeVin melontavaellukselle osallistujille. Ilmoittautumiset Mallulle sähköpostitse. Lisätietoja voit kysellä ohjaajilta. Tarkemmat aikataulut ja järjestelyt ilmoitetaan myöhemmin osallistujille. Tervetuloa!
Melontaterveisin Mallu ja Hanna


Ilmoittautumiset:
Maarit Posio, melontaohjaaja, eräopas
maarit.posio.tt@gmail.com
044-5200 420

Hanna Jäntti, melontaohjaaja
hannajantti@hotmail.com
040-7230 634

Viimeksi päivitetty 28.2.2015 17:29


Vesiliikuntapäivä AaltoAlvarissa 7.2. klo 11-15

Melontanäytökset ja kokeilut
Poolonäytös klo 11.30-11.45
Freestylenäytös klo 12.00-12.15
Retkikajakkikokeilut klo 12.15-12.30
Poolonäytös klo 12.30-12.45
Freestylenäytös klo 13-13.15
Retkikajakkikokeilut klo 13.15-13.45
Freestylenäytös klo 14.00-14.15
Retkikajakkikokeilut klo 14.15-14.45

Retkikajakkikokeilussa on mahdollisuus kokeilla uima-altaassa retkikajakilla melomista.

Vesiliikuntapäivä

Jyväskylän seudun vesiliikuntaseurat yhteistyössä Jyväskylän kaupungin kanssa järjestävät helmikuun alussa lauantaina 7.2.2015 AaltoAlvarissa Avoimen vesiliikuntapäivän, joka liittyy TUL:n Joy Gamesin tapahtumaketjuun, josta lisää tietoa löytyy osoitteesta http://www.tuljoygames.fi. TUL Joy Gamesin ohjelmassa on tarjolla urheilulajeja laidasta laitaan; kilpailuja, kisoja ja lajiesittelyjä.

Avoimen vesiliikuntapäivän ohjelmassa on näytöksiä ja tilaisuudessa on mahdollisuus kokeilla lajeja. Mukana ovat jossakin muodossa uinti, uimahypyt, taitouinti, vesipallo, melonta, vesipelastus, räpyläuinti, kanoottipoolo, triathlon, sukellus, laitesukellus, uppopallo sekä freestylemelonta. Tätä kaikkea pääset kokemaan pelkällä AaltoAlvarin sisäänpääsymaksulla!

Tule mukaan kokeilemaan kuinka kovaa pallo lentää, kulkeeko kajakki ja pysytkö vauhdissa. Jyväskylän seudun vesiliikuntaseurat esittelevät toimintaansa ja näyttävät kuinka vedessä viihdytään. Mukana lajiesittelyjä, ja tilaisuus kokeilla lajeja joita et ehkä ole nähnyt etkä ole koskaan kuullutkaan. Testaa triathlonia, vippaa vesipalloa, kaada kajakki, heitä voltti ja sukella syvyyksiin!

Paikalla on seurojen edustajia ja lajien harrastajia, joten nyt sinulla on oiva tilaisuus tutustua lajeihin, kysellä mikä niissä kiehtoo ja selvittää kuinka juuri sinä voisit harrastaa vesiurheilua. Tule mukaan tapahtumaan ja haasta myös meidät!

Koko tapahtuman ajan järjestetään lasten altaassa Swimming Jyväskylän toimesta vesileikkejä ja temppurataa. Yleisön käyttöön jäävät 50 metrin altaasta radat 1 Š 4 ja lasten altaasta puolet, sekä kylpylän puolelta koskiallas ja enimmäksi aikaa myös aaltoallas. Tapahtuman aikana voit katsoa isolta screeniltä lajeja esitteleviä videoita, näet päivän ohjelman ja seurojen esittelyt.

Päivän päätteeksi voi tulla katsomaan Jyväskylän Saukkojen vesipallo-otteluita AaltoAlvariin, jossa miesten SM-sarjan peli JySa-TU pelataan klo 18.15 alkaen sekä naisten SM-sarjan peli JySa-TU pelataan klo 19.30 alkaen.

Tapahtuman järjestäjät: Delfiinit, Stamina TC, Swimming Jyväskylä, Jyväskylän Saukot ry, Vaajakosken Uimaseura, Meloiloa, Melanvilauttajat, Sprinttitalli ry, Jyväskylän sukeltajat ry sekä Jyväskylän kaupunki

Vesiliikuntapäivä

Vesiliikuntapäivä

Viimeksi päivitetty 4.2.2015 20:07


Sivu: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

RSS

Ohjeet ja liitto